Havuz da ‘devrim’ işe yaradı!

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yüzme Federasyonu ve Turkcell’in hayata geçirdiği projeyle başlayan “Yüzme Devrimi”, birinci yılını tamamladı.

Turkcell’den yapılan açıklamaya göre, geçen yıl başlatılan çalışmalarla, bir yıllık sürede yüzde 80 artışla 18 binden 32 bine ulaşan lisanslı sporcu sayısının, yıl sonunda 40 bini aşması hedefleniyor.

Projenin ilk yılında Kayseri, Trabzon, Ankara, Bursa ve İstanbul’da beş olimpik performans merkezinin açıldı, 2016 sonunda olimpik havuz sayısının 81 olması planladığı belirtildi.

Sporcu seçmeleri Turkcell Yüzme Günleri organizasyonuyla gerçekleştirilen projede, 2013 yılında 17 ilde 10 bin kişiye ulaşıldığı, 2014 hedefinin ise 40 ilde 20 bin kişiye ulaşmak olduğu kaydedildi.

Bozdoğan: “Türk yüzmesini zirveye taşıyacağız”

Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler ve Yüzme Milli Takımı Başdanışmanı Bob Bowman, projeyle ilgili açıklamada bulundu.

Projenin başlamasıyla Türk yüzmesinde büyük bir aşama kaydedildiğini vurgulayan federasyon başkanı Bozdoğan, “Şu anda bulunduğumuz nokta 2008 yılında hayal gibi geliyordu” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde Turkcell’in destekleriyle çok önemli mesafeler katettiklerini belirten Bozdoğan, “Bob Bowman’ın milli takımımızın başına gelmesinden sonra gözle görülür değişiklikler yaşıyoruz. Elbette başarıyı konuşmak için çok erken, fakat 2016 Olimpiyat Oyunları’nda ezberleri bozarak Türk yüzmesini zirveye taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Öztürkler ise sporcu sayısını arttırarak yetenek havuz unu genişlettiklerini belirtti.

Olimpik Performans Merkezleri ile uluslararası standartlarda yüzücülerin gelişimine katkı sağladıklarını anlatan Öztürkler, “İnanıyoruz ki 2020 hedefli uzun soluklu projemizin sonunda hep birlikte Türk yüzmesini dünya sahnesinde önemli bir yere getireceğiz” dedi.

Milli takım başdanışmanı Bowman da Türkiye’nin uzun vadede yüzmede büyük başarılar kazanması için çalışmaları tüm hızıyla sürdürdüklerini kaydetti.

Kaynak: fakatblog.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir