İç Tasarımda Renklerin Önemi

İç tasarımda kullanılan renkler tüm tasarımın kendisi kadar önemlidir. Özellikle soğuk ve sıcak olarak nitelendirdiğimiz renklerin önemi.

İç tasarımda soğuk renkler ve sıcak renkler bir odaya girdiğinizde farklı duygular uyandırabilir.

Bu nedenle, oda tasarımınız için “soğuk” renkler veya “sıcak” renkler seçmek söz konusu olduğunda, alanın amacına bağlı olmalıdır.

Mavi gibi soğuk renklerin sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu söylenir ve dinlenmek veya konsantre olmak istediğiniz bir yatak odası veya ev ofisi için en iyi sonucu verir. Bu arada, sıcak kırmızılar, portakallar ve sarılar bir odayı sıcak hissettirir, ancak aynı zamanda parlayan bir şöminenin sağlayabileceği his gibi uyarıcıdır.

Örneğin, İnegöl mobilyası alamaya karar verdiğinizi var sayalım bir yatak odası yerine sosyal bir alanda çok fazla kırmızı kullanılır. Sıcak ve soğuk renkleri anlamak, farklı odaların neden sizi psikolojik olarak belirli bir şekilde hissettirdiğini açıklamaya yardımcı olacaktır.

Soğuk Renkler Nelerdir?

Soğuk renkler yeşil, mavi ve morun tonları olarak kabul edilir. Tek ana renk mavidir, bu nedenle mavi alt tonlu herhangi bir ton (renkler karıştırıldığında baskın ton) soğuk renk olarak kabul edilir. Soğuk suyu çağrıştırdıkları için sıcak renklerin aksine soğuk renkler olarak adlandırılırlar. Sıcak renkler ise ateş gibi ısı düşüncelerini uyarabilir.

Renk Çarkı

Renk teorisindeki renk tekerleği, kelimenin tam anlamıyla sıcak ve soğuk renk gruplarına bölünmüş bir dairedir. Dekorasyonun temel kuralı, karşıtların birbirini güçlendirmesi gerektiğidir. Renk çarkında birbirini tamamlayan renklere tamamlayıcı renkler denir. Örneğin, çalışacağınız mobilya markasına göre kırmızı (sıcak) ve yeşil (soğuk), birbirinin zıttı oldukları için renk çarkında tamamlayıcı renklerdir.

Soğuk renkler, bir mekanda kendinizi sakin hissetmenizi sağlar. Doğadaki su, gökyüzü ve yeşillik gibi, soğuk renkler de göze huzur verir. Soğuk renkler aynı zamanda göze uzaklaşıyormuş izlenimi verir ve bu da bir alanı daha açık hissettirerek dingin bir etki yaratır.

Uç Renkler

Grinin sıcak mı yoksa soğuk bir renk mi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Her ikisi de olabilir. Modaya uygun gri, teknik olarak nötr olarak kabul edilir, ancak rengin alt tonuna bağlı olarak sıcak ve soğuk gri tonları vardır. Örneğin, çelik gibi, mavimsi bir griyse, klasik olarak soğuk bir renk gibi davranır. Bej, sarı veya kırmızı alt tonlu bir gri, sıcak bir renktir.

Havalı ve Tamamlayıcı Renkler

Beyaz, daha açık taupe, gri, bej veya grej döşeme, duvarlar veya büyük mobilya parçaları gibi nötr bir temele sahip bir odada sıcak ve soğuk renkleri karıştırabilirsiniz. Nötrlerin de sıcak veya soğuk alt tonları vardır, bu nedenle nötr duvarlarınızın hepsinin aynı renkte olduğundan emin olun, böylece aynı alt tonlara sahip olurlar ve ardından görsel ilgi için sıcak ve soğuk renklerle oynayabilirsiniz. Bir mekanda sıcak ve soğuk renkleri karıştırarak, duygusal olarak dengeli hissedebilir ve odaya girerken dengeli renk varyasyonları ile karşılanabilirsiniz.

Nötr bir odada sıcak ve soğuk renkleri karıştırmak için renk çarkındaki tamamlayıcı renkleri tanıyın. Çeşitli odalarda sıcak ve soğuk renklerin nasıl karıştırılacağına dair bazı örnekler:

Mavi/turuncu: Mavi ve turuncu, renk çarkında tamamlayıcı renklerdir. Yumuşak yeşilimsi mavi bir alan kilimini (soğuk) yanık turuncu (sıcak) vurgularla eşleştirin. Yeşilimsi mavi ve yanık turuncu renkleri içeren desenli kırlentler ekleyin. Yastıklar kilim ile bağlanacak ve biraz renk draması eklemek için turuncu vurgular nötr bir kanepeye veya duvarlara çarpacak.

Mor/sarı: Mor ve sarı tamamlayıcı renklerdir. Bir yatak odasında veya banyoda hafif ama zarif bir kombinasyon için patlıcan (serin) ve uçuk sarı (sıcak) kullanın. Nötr krem ​​renkli seramik karo temelli banyo için, neşeli bir ışıltı için duvarları çok açık sarı bir tonda boyayın. Havlu ve duvar askıları gibi patlıcan renklerine vurgu ekleyin. Sıcak, ahşap tonlu bir makyaj masası, tüm unsurları birbirine bağlar.

Mor/sarı varyasyonu: Daha aydınlık bir yatak odası için duvarları kremsi beyaza boyayın ve huzurlu bir tuval için yatağı kremsi nötr renklerle süsleyin. Her iki rengin desenlerini veya şeritlerini kullanarak limon sarısı (sıcak) ve ahududu (soğuk) yastıklar ekleyin. Güçlü bir aksan için bazı katı ahududu atışlarını atın. Ya da ısınmak için kırlentlerde krema ve biraz limon sarısı ile vurgulanmış ahududu nevresim ve shams ile cesur bir açıklama yapın.

Monokromatik havalı: Nötr ile birlikte aynı rengin birkaç tonunu kullanarak havalı monokrom bir hava elde edin. Örneğin, tamamen beyaz bir yatak odasında aksan olarak bol miktarda mavinin çeşitli tonlarını kullanın. Sonuç, özünde serin ve huzurlu bir alan olacaktır. Serin bir monokrom görünümün başka bir örneği, ferahlatıcı bir görünüm için tüm yeşilliklerden oluşan hoş bir paletle vurgulanan tamamen beyaz fayanslı bir banyo olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir