Kordaj Tansiyonu Seçimi Hakkında Önemli Notlar

Mevcut tenis ekipmanları arasında yer alan önemli yapı tenis raketidir. Tenis raketinin birden fazla elementi olduğu herkes tarafından bilinir. Bu açıdan topa vurma özelliği taşıyan kafa kısmı kordaj tellerinin bulunduğu kısımdır. Kordaj telleri temel görevi üzerinden fazlasıyla önem taşır. Bu anlamda tansiyon belirlemesi ve kordaj seçimi de bu olgunun önemli detayları arasında yer almaktadır. Kordaj çeşitleri arasında farklı oyun stillerine ve vuruşlara göre avantaj sağlayan detaylar vardır. Bunların dışında kordaj tansiyonu ile vuruşların gücü oyuncuya göre hesaplanabilmektedir. Bütün bunların asıl amacı tenis raketini test oyuncusuna ve oyun şekline göre şekillendirme amacıdır. Özellikle birçok raketin boş kafalarla satılıyor olmasındaki temel sebep budur. Tüm bunların yanı sıra kordaj tansiyonu seçimi ile ilgili detaylar yazının devamında yer almaktadır.

Düşük ve yüksek tansiyonlu kordaj çeşitlerinin hangisinin oyuncu için daha uygun olduğu merak konusudur. Bu açıdan kordaj tansiyonu seçimi yapmak için belli başlı temel bilgilere gereksinim duyulur. Kordaj tansiyonu, kordaj çekilmesi veya sarılması için raketi makineye yerleştirme akabinde ayarlanacak baskı miktarıdır. Bu baskı kilogram veya pound cinsinden ölçülebilen bir ağırlıktır. Bu sayede tansiyonların düşük ve yüksek olması belirlenmiş olur. Hangi birimin tenis oyuncusuna daha uygun olduğu konusunda ise farklı detaylar ön plana çıkmaktadır.

Kordaj tansiyonu seçimi her şeyden önce bir tenis oyuncusu için tam manası ile bireysel olmalıdır. Ancak bazı noktalarda temel bir bilgi sağlamak mümkündür. Örnek vermek gerekirse servis atışlarında kuvvet sorunu yaşayan bir tenis oyuncusu için daha stabil bir vuruşun olmasına fayda sağlaması açısından düşük tansiyonlu kordaj seçimi daha uygun görülmektedir. Düşük tansiyonlu kordajın dezavantajı ise topu rakette kontrol etmenin daha az mümkün olmasıdır. Bu noktada yüksek tansiyonlu kordajların daha iyi avantaj sağladığı bilinmektedir. Yüksek tansiyonlu kordaj seçiminde topun geri sekme etkisi minimum seviyededir. Bu da kontrol mekanizmasınnı daha ileri seviyede olduğunu göstermektedir. Ancak tüm bu etkilerin oyuna yansıması, oyuncunun oyun bilgisine fazlasıyla bağlıdır. Dolayısıyla profesyonel oyuncuların kendilerine has bir stilleri zaten vardır. Orta seviyeli tenis oyuncularının ise daha ortada değerlere yakın seçimler yaptığı bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.