Marküteri Parkenin Zamanla Gelişimi

Günümüzde önemli bir yere sahip olan markuteri parke çeşitli kullanım alanına sahiptir. Marküteri parkeyi en önemli kılan özellik özel bir işçilik gerektirmesidir. Bu nedenle marküteri parkenin yapım aşamasının sanata benzetilip oymacılık ile ilişkilendirilmesi oldukça önemlidir.

 Marküteri Parke

 Hammaddesi ağaç olan markuteri parke çeşitli ağaç türlerinden üretilir. Bu parkenin en önemli özelliklerinden biri ise ağaçların doğal renklerinin kullanılıp başka hiçbir renge, boyaya veya kimyasal maddelere izin verilmemesidir. Marküteri parke, yapılışı itibari ile ahşap kaplamaların birbirlerine preslenmesi sureti ile üretir. Bir bakıma bu ağaç kaplamaları kesilip iç içe geçirilir.

 Marküteri Parkenin Önemli Özellikleri

 Marküteri parkede ahşaplar iç içe geçirilir. Böylece ağaçların farklı tonlardaki renklerinin karşımı ile çeşitli desenler ve renkler ortaya çıkar. Bu da kullanılan evlerin veya alanların atmosferinin değişmesine katkıda bulunur. Bu parke türü dikkatle ve özenle yapılması gereken bir parke türüdür. Titiz bir çalışma ile desteklenen bu parke çeşidi önemli düzeyde işçilik gerektirir. Lamine parke çeşidinin bir başka önemli özelliği ise ahşap içerisinde bulunan ham desenlerin her defasında farklılık göstermesidir. Bu nedenle aynı deseni tıpa tıp tekrar yapmak bu parke çeşidinde mümkün değildir. Bir bakıma ortaya çıkan desenler eve veya mekâna özel bir halde durur ve ikinci kez yapılması söz konusu olmaz.

 Marküteri Parkenin Zaman İle Birlikte Gelişimi

 Daha eski zamanlarda özenli bir işçiliği gerektiren markuteri parke artık günümüz teknolojisinin yardımı ile oldukça yüksek düzeyde gelişme göstermiştir. Bunun nedeni el işçiliğinin yerini artık yüksek teknolojili makinelerin almasıdır. El işçiliği ile tek tek uğraşılıp ince detaylarla işlenmesi yerine artık bu el işçiliği yerini makinelerin işleyiş biçimine bırakmıştır. Bu da marküteri parkenin işlem maliyetini azaltmıştır. Diğer bir ifade ile hem zamandan hem de emekten tasarruf edilmiştir. Bu makinelerin yardımı ile farklı renklerde ve desenlerde parkelerin ortaya çıkması mümkündür. Bu motif ve desenler kullanılan alanların ve evlerin görünüşünü büyük ölçüde değiştirir. Dayanıklı olması açısından ve farklı renk tonları ile ortaya çıkardığı görünüm en çok tercih edilen parke çeşitleri arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir