Tenis Sağlık Açısından Uygun Bir Spor Mudur

Spor yapmak fiziksel kondisyonun yanı sıra zihinsel konusunu sağlamada da oldukça önemli bir faaliyet olarak görülmektedir. Bu noktada rekabetin üst seviyelerde seyrettiği spor dallarına ait müsabakalar çok daha yoğun bir kondisyonu gerekli kılmaktadır. Bahsi geçen spor dallarına verilebilecek en güzel örneklerden bir tanesi de tenistir. Tenis, en az 2 en fazla 4 kişinin oynayabildiği, kıyasıya rekabetin yaşandığı oldukça önemli bir olimpik spordur. Geleneksel sporlardan önemli ölçüde ayrılan özelliklere sahiptir. Bu noktada hız ve manevranın en fazla öne çıkan detaylar olduğuna dikkat çekilmektedir. Oyunun temel tekniğinin dışında tenisin sağlığa olan etkisi birçok kimse tarafından merak edilen bir konudur. Tenis sağlık açısından uygun bir spor mudur sorusuna verilebilecek en iyi yanıt ciddi ölçüde olumlu bir anlamı karşılar.

Tenis sağlık açısından değerlendirildiğinde oldukça zorlayıcı bir spor olması bakımından soru işaretlerine neden olabilir. Ancak bahsi geçen spor dalının müsabakalarda zorlayıcı niteliğe sahip olması sağlığı tehdit etmemektedir. Burada sağlığı tehdit eden tenis oynarken dikkat edilmesi gereken belli başlı bu durumların es geçilmesidir. Bu sebeple sağlığı tehdit edecek birtakım durumlar ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla öncelikle kaçınılması gereken davranışların bilinmesi önem arz eder. Bu detaylar aşağıda yer almaktadır.

  • Tüm müsabakalarda olduğu gibi tenis müsabakaları veya idmanlarından önce kasların iyice ısıtıldığından emin olunması olası kas hasarlarının önüne geçer.
  • Özellikle fazla hareket ve su kaybı olacağından yeterli miktarda sıvı takviyesi yapılmalıdır.
  • Oyuncunun tenis bilgisi ve tecrübesine dayanarak fiziksel aktiviteye girmesi önerilmektedir. Kendi performansının dışında ani ve ekstra manevralar sakatlanmalara sebebiyet verebilir.

Yukarıda ifade edilen sağlığı tehdit eden durumlara dikkat edildiği sürece, tenis sağlık açısından yalnızca müspet etkilere sahiptir. Bu anlamda fiziksel ve zihinsel açıdan önemli bir etkinlik ortaya çıkmaktadır. Tenis müsabakaları tüm kas gruplarını çalıştırması sebebiyle fiziksel anlamda iyi bir görünümün yanı sıra enerjik olmayı da vaat etmektedir. Tenis aynı zamanda kemikleri güçlendirerek dinamik bir denge ortaya çıkarır. Ani manevralara karşı hareket kabiliyeti geliştiren vücut esneklik kazanır. Tenisin psikolojik koordinasyon ve strateji kabiliyetini artırdığı bilinmektedir. Özellikle sorumluluk bilincinin gelişmesi mücadeleci ruhun açığa çıkması ve disiplin kazanılan en önemli alışkanlıklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.