Transparan Cephelerin Farklılıkları

Transparan cephe kaplamaları kaplama türleri arasında en önemli çeşitlerden biridir. Bu cephe kaplamalarının en önemli özelliği uygulandığı mekânlara tasarımsal bir görünüm yaratmasıdır.

 Transparan Cephe Kaplamalarının Diğer Cephe Kaplamalarından Farklılıkları

 Transparan cephe kaplamaları paslanmaz yapıdaki çelik kolonlardan oluşan şeffaf cam döşemeleridir. Bu kaplamaları oluşturan sistem çerçevesiz yapıdaki camlardır. Şeffaf, renksiz ve boyasız bir yapıdan oluşan transparan cephe kaplamaları bu özellikleri ile diğer cephe kaplama çeşitlerinden ayrılır. Transparan cephe kaplamalarını diğer kaplama çeşitlerinden ayıran bir başka özelliği de bu yapıların tamamen estetiği sağlamak amacı ile kullanılmasıdır. İç mekanın net bir şekilde görünebilmesi amacı ile şeffaf camların kullanıldığı transparan cephe kaplamasında iç mekanın estetik yapısı dışarıda kalan insanlara aktarılmaya çalışılır. Özellikle alışveriş merkezlerinde ve mağaza vitrinlerinin dış cephesinde görülen bu yapılar, içerideki ürünlerin ve mekânın atmosferinin müşterilerin daha net bir şekilde fark edip alışverişlerini yapabilmelerini sağlamak amacı ile kullanılır. Transparan cephe kaplamalarının diğer kaplama çeşitlerinden bir başka farkı da alüminyum profil yerine paslanmaz elemanların kullanılmasıdır.

 Transparan Cephe Kaplamalarının Fonksiyonları

 Transparan cephe kaplamaları birçok fonksiyona sahiptir. Bu fonksiyonlardan en önemlisi bu kaplamaların dayanıklı hammaddelerden yapılmış olmasıdır. İçeriğindeki dayanıklı maddeler sayesinde darbelere ve kırılmalara karşı direnç gösterir. Bununla birlikte hava şartlarının olumlu olmadığı zamanlarda bu etkenlere karşı mevcut yapının korunmasını sağlar. Dolu gibi sert hava maddelerinin camlara zarar vermesini engeller. Ayrıca özelikle yağmurlu havalarda iç mekana su damlalarının sızmasını önler. Bununla bağlantılı olarak nemin mekan içerisinde oluşturma ihtimalini ortadan kaldırır. İç ve dış mekan arasındaki dengeyi sağlayan transparan cephe kaplamaları, bu mekanlar arasındaki görülebilirlik oranını en yüksek düzeye çıkarır. Böylece iç ve dış arasındaki uzaklık farkını sıfıra indirir.

 Transpran Cephe Kaplamalarının Bulunduğu Alanlar

 Transparan cephelerin kullanım olanı oldukça geniştir. Hemen hemen her mekânda kullanılabilen transparan cephe kaplamalarının en çok görüldüğü alanlar alışveriş merkezleri, üniversiteler, hastaneler, iş merkezleri, spor merkezleri, mağaza vitrinleri gibi alanları kapsar. Bunların dışında saydamlığın mühim olduğu projelerde de kullanımı oldukça yaygındır. Genellikle mimarlar tarafından tercih edilen bir sistemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir